Elektrociepłownia

Elektrociepłownia

Kompensatory, urządzenia umożliwiające połączenie dwóch lub więcej rurociągów będących gwarancją prawidłowej pracy instalacji. Instalacje rurociągowe....

biznes, produkcja, kompensatory

Krótka charakterystyka kompensatorów tkaninowych

2014-06-17 | Paulina Zych

Kompensatory, urządzenia umożliwiające połączenie dwóch lub więcej rurociągów będących gwarancją prawidłowej pracy instalacji. Instalacje rurociągowe poddawane często są drganiom, skręceniom a nawet przesunięciom, aby uniknąć ich uszkodzenia zastosowanie mają elastyczne i szczelne kompensatory.

Kompensatory tkaninowe produkowane są w oparciu o takie materiały jak tkaniny z włókna szklanego, silikatowe, aramidowe, krzemowe lub glinokrzemianowe mogą również być dodatkowo wzmacniane powłokami silikonowymi lub PTFE (odporne na  środki chemiczne), ceramicznymi (odporne na działania termiczne). Parametry ich wytrzymałości to na przykład temperatura do 1000 stopni, ciśnienie do 3 barów, wysoka wytrzymałość mechaniczna i chemiczna.

Używane głównie w instalacjach technologicznych, odprowadzania gazów czy odsiarczania, produkowane są, jako jedno lub wielowarstwowe w zależności od potrzeb i miejsca w jakim będą wykorzystane. Podstawowy schemat budowy rękawa kompensatora tkaninowego to: blacha prowadząca, poduszka termoizolacyjna i rękaw kompensatora. Można je również podzielić na sposób wykończenia: ukośne, prostokątne, stożkowe, kołnierzowe i inne.

Rozwijające się wciąż prace w dziedzinie inżynierii materiałowej pozwalają na używanie coraz to nowszych technologii i materiałów pozwalających na uzyskanie większej odporności termicznej, chemicznej i wysokiej wytrzymałości na odkształcenia i zmęczenia.

Ważnym elementem tworzenia ciągów jest sposób montażu kompensatorów tkaninowych z uwzględnieniem miejsca i warunków zabudowy a zakończenia ich uzależnione są od wymogów lub zamówienia klienta i mogą być zakończone rękawami lub kołnierzami.

Głównymi odbiorcami tych produktów są: przemysł chemiczny i petrochemiczny, hutniczy i koksowniczy, energetyczny, cementowy i wapienniczy, wykorzystujący całe węzły kompensacyjne w cyklu produkcyjnym.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: