Elektrociepłownia

Elektrociepłownia

PCW należy do najbardziej rozpowszechnionych tworzyw sztucznych na świecie. Miękkie PCW otrzymuje się poprzez uzupełnienie składu o plastyfikator, czyli....

biznes, produkcja, fabryka, plastyfikator, pcw, okno, plastik

Miękkie PCW - właściwości wykorzystanie i stosowa

2016-01-14 | Grzegorz Dobrowolski

PCW należy do najbardziej rozpowszechnionych tworzyw sztucznych na świecie. Miękkie PCW otrzymuje się poprzez uzupełnienie składu o plastyfikator, czyli specjalną substancję umożliwiającą otrzymywanie elastycznych przedmiotów. Niegdyś taką rolę pełniły woda czy smoła, dziś stosuje się plastyfikatory specjalistyczne, dzięki którym, wyrobom można nadawać określone, unikalne właściwości. Mogą to być m.in. wybrane estry, kwasy czy bezwodniki. 
Współcześnie nie używa się plastyfikatorów, które mogą niekorzystanie wpłynąć na jakość tworzywa sztucznego. Są one najczęściej bezbarwne, bezwonne i nietoksyczne. REACH jest organizacją zajmującą ich kontrolą. Nie dopuszcza ona do stosowania w przemyśle szkodliwych związków - więcej przeczytasz na stronie internetowej firmy
Dzięki plastyfikatorom wyroby z PCW nabywają zupełnie nowej elastyczności i wytrzymałości. Właściwości te wykorzystuje się między innymi w budownictwie, gdzie PCW stosuje się do osłony kabli, w wykończeniach w motoryzacji czy do wytwarzania sztucznej skóry i wielu innych. PCW nie przepuszcza wody ani powietrza, jest jednym z lepszych izolatorów ciepła, więc można go stosować na zewnątrz. Wytrzyma nawet najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe i pozwoli utrzymać stałą temperaturę. Bardzo dobrze tłumi dźwięki i charakteryzuje się odpornością na działanie promieni UV. Biorąc pod uwagę powyższe nic dziwnego, że PCW wręcz zastąpiło naturalne materiały.
Jedyny problem stanowi utylizacja tego tworzywa. Rzadko stosuje się jego recykling. Najczęściej wybiera się szkodliwe dla środowiska spalanie miękkiego PCW czy składowanie. Niestety otrzymywane w wyniku recyklingu produkty posiadają znacznie gorsze właściwości.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: