Elektrociepłownia

Elektrociepłownia

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się smarownice elektrochemiczne. Gaz jest w nich wytwarzany generalnie dzięki prądowi o naprawdę niewielkim napięciu i....

biznes, produkcja

Rodzaje smarownic i ich wybór

2017-07-31 | Grzegorz Dobrowolski

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się smarownice elektrochemiczne. Gaz jest w nich wytwarzany generalnie dzięki prądowi o naprawdę niewielkim napięciu i doprowadzonym bezpośrednio do ogniwa. W nim od razu zachodzi też reakcja elektrochemiczna. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że wytwarzany gaz jest tylko i wyłącznie obojętny, najczęściej w formie azotu. Przeważnie jest to rozwiązanie nieco droższe od sprężynowych i chemicznych, jednak w wielu aplikacjach niemal niezbędne. 
Uszczelnienia mechaniczne do pomp są bardzo potrzebne, o czym doskonale wie także producent filtrów oddechowych. Przy smarownicach jednopunktowych chemicznych siłę działającą na tłok wywiera sam gaz. Jest on bowiem wytwarzany w reakcji chemicznej. Zapoczątkowana ona zostaje poprzez zanurzenie kapsułki z reagentem do płynu utleniającego. Najczęściej w dodatku jeszcze występującego w formie kwasu. Warto o tym pamiętać w szczególności. Smarownice automatyczne do łożysk to także coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Jeśli chodzi o chemiczne to natomiast wad tego rozwiązania jest co najmniej kilka. 
Przede wszystkim tego typu smarownice z reguły posiadają wyłącznie stalową obudowę. A więc już na wstępie taką, która uniemożliwia wizualną kontrolę pozostałej ilości smaru. Mają także niewielką pojemność zbiornika, co jest bardzo kluczowe w tym wypadku. Jeśli naszym gazem napędzającym urządzenie będzie wodór, to ograniczy to użycie takiej smarownicy w środowisku posiadającym zwiększoną temperaturę i zagrożenie pożarowe. Warto o tym zapamiętać w szczególności, bo to bardzo istotny aspekt, jeśli chodzi o ich użycie.
Zobacz więcej na stronie:http://www.rato.pl/

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: