Elektrociepłownia

Elektrociepłownia

Choć jej nazwa może skłaniać do przypuszczeń, że skrobia modyfikowana jest produktem współczesnej genetyki – nic bardziej mylnego. Skrobię od lat poddaje....

biznes, produkcja, rolnictwo

Skrobia modyfikowana w produktach spożywczych

2015-01-28 | Grzegorz Dobrowolski

Choć jej nazwa może skłaniać do przypuszczeń, że skrobia modyfikowana jest produktem współczesnej genetyki – nic bardziej mylnego. Skrobię od lat poddaje się modyfikacjom fizycznym i chemicznym. Ich celem jest poprawa jej właściwości funkcjonalnych. Innymi słowy, dzięki takim modyfikacjom skrobię łatwiej poddawać m.in. obróbce termicznej, bez szkody dla jakości i estetyki przygotowywanych pokarmów.
Z żywnością modyfikowaną genetycznie skrobia modyfikowana ma niewiele wspólnego i chociaż dla celów przemysłu spożywczego składnik ten rzeczywiście może być pozyskiwany z produktów modyfikowanych genetycznie, to sam takim modyfikacjom poddawany nie jest.

Z czego jest pozyskiwana?
Niemodyfikowaną skrobię pozyskuje się z wysokoskrobiowych zbóż i warzyw takich jak kukurydza, pszenica, ziemniaki czy tapioka. Po wyodrębnieniu z tych produktów, skrobia poddawana jest działaniu związków chemicznych (między innymi soli hydrolizujących), które mogą zmieniać parametry takie, jak lepkość produktu bądź jego chłonność. Coraz częściej jednak do modyfikacji wykorzystywane są metody termiczne i fizyczne. W wyniku takiego działania skrobia staje się (między innymi) łatwiej rozpuszczalna w wodzie.

Zastosowania skrobi modyfikowanej
Niemal każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu zjeść błyskawiczny kisiel, użyć jakiejś zasypki, kupić gotowy, gęsty deser. We wszystkich tych produktach znajdziemy właśnie skrobię. Dzięki poddaniu jej modyfikacjom sprzedawane dzisiaj kisiele nie wymagają gotowania – wystarczy zalać je wrzącą wodą i dokładnie wymieszać. Nie ma obaw o to, że powstaną w nich grudki, bo dzięki temu, że skrobia została poddana modyfikacjom, zyskają idealną gładkość.
Jako dodatek do zasypek, pudrów i innych kosmetyków odpowiednio zmodyfikowana skrobia ma za zadanie nadać im sypkość i właściwości wysuszające, zapobiegając jednocześnie ich zbrylaniu się.
W gotowej żywności skrobię znajdziemy między innymi w lodach, nadzieniach używanych w piekarstwie i ciastkarstwie, jogurtach i wszelkiego rodzaju dodatkach typu sosy, dressingi, majonezy.

Czy trzeba się jej obawiać?
Nie. Skrobia, nawet po modyfikacjach, nie szkodzi.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: