geotechnika-titan
8 stycznia 2020 Autor admin 0

Badania geotechniczne – geotechnika

Geotechnika jest dziedziną niezbędną przy realizowaniu projektów budowlanych. Jest to dziedzina, którą powinniśmy ściśle kojarzyć z badaniami gruntów, na których w przyszłości mają stanąć obiekty budowlane.
Badania geotechniczne wykonywane są w konkretnych celach, na zlecenie zarówno osób prywatnych, jak i firm deweloperskich. Ich celem jest dokładne określenie warunków wodno-gruntowych panujących na podłożu przeznaczonym pod inwestycję.

 

Takie badania są koniecznością, ponieważ od nich zależą kwestie bezpieczeństwa. Wyniki badań wpływają na sposób projektowania fundamentów oraz metodę doboru izolacji. Są one kluczowe dla kwestii podpiwniczenia domu jednorodzinnego. Jeśli wykażą one wysoki poziom wód gruntowych, podpiwniczenie okaże się trudne w realizacji oraz kosztowne.  Przeprowadzenie badań bazujących na geotechnice nie jest obowiązkowe, ale zrezygnowanie ich jest niezwykle ryzykowne. Może to skutkować nieprawidłowym osiadaniem budynku. Niesie to ze sobą fatalne skutki w postaci pękania ścian, pojawienie się wilgoci w piwnicy.
Badania geotechniczne bazują przede wszystkim na przeprowadzanych odwiertach. Konieczne jest przeprowadzenie przynajmniej trzech odwiertów, aby badania zostały uznane za miarodajne.

Zobacz: geotechnika 

Przeprowadzenie ich zajmuje niewiele czasu, wystarcz na to kilka godzin. Wyniki badań przedstawiane są w postaci opinii geotechnicznej.  Badania najlepiej przeprowadzać przed rozpoczęciem budowy, ale istnieje możliwość skorzystania z nich już w czasie trwania prac. Koszty badania uzależnione są od ilości przeprowadzanych odwiertów. Najczęściej jednak ich koszt rzadko przekracza 2000 złotych.