zaprawa ogniotrwała
9 sierpnia 2018 Autor admin 0

Przy kominku

Sezon letni to okres urlopowy; wyjazdy do miejscowości wypoczynkowych nad morzem lub w górach. A po powrocie z wakacji, ciepłe wieczory można spędzać w przydomowym ogródku, w gronie przyjaciół. Takie spotkania warto uatrakcyjnić poczęstunkiem przygotowanym z grillowanego mięsa i warzyw.

Do sporządzania takich potraw najlepiej nadają się ogrodowe paleniska. Można je zaprojektować i zrobić samodzielnie z kamieni lub cegieł. Do ich zespolenia potrzebna jest zaprawa ognioodporna. Jest to produkt dostępny w sklepach, łatwy do przygotowania masy. Wystarczy nanieść kielnią warstwę zaprawy na żaroodporne cegły i po krótkim czasie masa zastyga tworząc wraz z budulcem solidną konstrukcję. Paleniska, w których zastosowana jest zaprawa ogniotrwała mogą być użytkowane przez dłuższy czas, bez konieczności ich corocznego odnawiania lub remontowania.

Zaprawa ognioodporna znakomicie sprawdza się też przy budowie domowych kominków. Ale tu już potrzebni są fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami. Wymagane jest bowiem zainstalowanie odprowadzenia dymu lub spalin gazowych do przewodu kominowego. Żaroodporne cegły i zaprawa ogniotrwała tworzą całkowicie szczelną konstrukcję.
Wówczas takie urządzenie jest w pełni bezpieczne.

Zaprawa ogniotrwała ma bardzo szerokie zastosowanie również w przemyśle, do budowy pieców hutniczych lub pieców do wypalania ceramiki. Używana jest do osadzania cegieł i elementów ceramicznych w miejscach mających kontakt z ogniem.

Lato to okres upałów i suszy. Wysokie temperatury sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów. Szczególną ochroną przeciwpożarową objęte są lasy. W zasadzie obowiązuje w nich całkowity zakaz używania otwartego ognia. Ale przepisy dopuszczają urządzanie ognisk na niektórych leśnych polanach, jednak pod warunkiem, że będzie to robione w specjalnie do tego celu przystosowanych paleniskach. Do ich zbudowania również niezbędne są kamienie i spoiwo – zaprawa ognioodporna.

Zaprawa ognioodporna sprzedawana jest w sklepach z materiałami budowlanymi w wygodnych i estetycznych opakowaniach o pojemności odpowiedniej do potrzeb klientów.